Сеть знакомств для любителей книг


Интернет реклама УБС
Поведенческая экономика

Поделиться в Facebook Купить:
Купити в Україні
Франс де Вааль
Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів

• Книжка-сенсація! Перекладено більш ніж 20 мовами • Автор є однією з найвпливовіших особистостей у світі за версією журналу Time Ми звикли, що мораль притаманна винятково людині. Ми пишаємося цим і тим, що саме моральність робить нас кращими за тварин. Але що, як це не так? Що, як саме у тварин варто шукати коріння людської моралі? Всесвітньо відомий вчений-біолог Франс де Вааль майстерно розвінчує всі «моральні» стереотипи. Експериментальним шляхом науковець виявив у приматів зародки етичної поведінки. Його дослідження стали справжньою революцією. Адже, виявляється, шимпанзе, бонобо, собаки, слони і навіть рептилії здатні до співчуття та інших виявів моральності. Поряд із захопливою розповіддю та цікавими історіями автор книжки звертається до глибоких філософських питань, пов’язаних з наукою та релігією, їхнім вічним протистоянням. Книжка, написана доступно та жваво, захопить як фахівців, так і широкий читацький загал. Це надзвичайно важлива книга одного з наших найвидатніших мислителів Роберт Сапольські, професор Стенфордського університету
< Вернуться к рецензии

Франс де Вааль : Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів

[написать рецензию на эту книгу] [добавить книгу в закладки]
Валерій Пекар
Цю книгу одного з провідних дослідників шимпанзе буде важко читати двом категоріям людей: атеїстам та релігійним людям. Атеїстам буде нелегко погодитися з тим, як автор змальовує величезну й незамінну, на його погляд, роль релігії у суспільстві. Вірянам натомість буде важко прийняти результати наукових досліджень, що свідчать: мораль, поява якої традиційно пов'язується з релігією, насправді існує вже у великих мавп, наших родичів.

Дослідження, проведені в усьому світі з вищими приматами -- шимпанзе та бонобо (останніх ще називають карликовими шимпанзе, хоча це окремий вид із дуже відмінною поведінкою), свідчать: емпатія та турбота, співпраця та прагнення справедливості, соціальні норми та виховання малечі в їх руслі, уявлення про належні й неналежні вчинки, альтруїзм, винагорода за добру поведінку та покарання за погану -- всі ці й інші риси, які люди звикли приписувати виключно собі, характерні й для найвищих приматів.

Лише зрозумівши, які наші риси єднають нас з котами та собаками, мавпами та слонами, ми можемо виокремити те, що є власне людським у людині. Є щось у нас, чого немає ні в інших високорозвинених ссавців, ні у штучного інтелекту, -- оце і є людським. Останні наукові дослідження та розробки посувають старі уявлення про людину, тож нам потрібно їх оновити -- інакше будемо жити, не маючи уявлення про самих себе.

Поделиться в Facebook взять код для блога
2/3  = 5
Франс де Вааль Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів