Сеть знакомств для любителей книг


Книжная Баннерная Сеть
Философия, история

Поделиться в Facebook Купить:
Купити в Україні
Тімоті Снайдер
Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка

«Шлях до несвободи» – одна із найважливіших для українського читача книг Тімоті Снайдера, бо вона про нас, про історію, свідками й учасниками якої ми є тут і тепер. Це книжка про події, політичні фігури та глобальні ідеї, які приховані за цими подіями. Тімоті Снайдер аналізує складні та драматичні трансформації в Росії, Україні, Європі та США від 2011 до 2016 року. Серед головних подій – російські протести на Болотній площі в Москві, Революція Гідності в Україні, анексія Криму та вторгнення Росії на Донбас, криза біженців, Брекзит і перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США. Тімоті Снайдер не лише ставить питання про те, чому ж ідея «кінця історії» була помилковою. Він доводить, як закладена в «кінець історії» неуникність, або ж, іншими словами, думка про те, що «ідеї не мають значення», могла докластися до створення сучасного політичного клімату.
< Вернуться к рецензии

Тімоті Снайдер : Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка

[написать рецензию на эту книгу] [добавить книгу в закладки]
Валерій Пекар
Писати історію минувшини набагато легше, ніж історію сучасності, що проминає перед очима просто зараз: адже історія потребує певної віддаленості, відстороненості. Але як бути, коли теперішні дні настільки поворотні, що потребують негайного осмислення, поки ще не пізно? Така історія не може постати як лише нагромадження фактів, її треба писати навколо цінностей, що позначають лінії напруги наших днів.

Саме таку історію 2011-2016 пише видатний історик Тімоті Снайдер. Він розгортає події, що відбувалися на наших очах, часом за нашою особистою участю, — але розсуває рамку подій, щоб вона охопила Росію та Україну, країни Євросоюзу та США. По суті вийшла історія російської експансії, історія протистояння двох систем цінностей. Третій і четвертий президентські терміни Путіна, Крим і Донбас, криза біженців та підйом праворадикальних рухів в Європі, кібератаки та Russia Today, перемога Трампа та Брекзіт — все це, як доводить автор, є складовими одного процесу, який можна було би назвати війною Росії проти Заходу.

Права людини, правонаступництво влади, співпраця держав, право змінити історичну траєкторію країни, правдивість інформації, соціальна справедливість — ці шість чеснот протистоять у книзі тоталітарізму, занепаду інституцій, імперській політиці, незмінності історичної долі, брехні та олігархії. Підхід, заснований на чеснотах, можна назвати реальним історичним процесом. Протилежний підхід Снайдер називає «політикою вічності», показуючи, що вона є нічим іншим, як фашизмом. Російським фашизмом, ідеологом якого є улюблений філософ Путіна Іван Ільїн.

Але «політика вічності» стала можливою лише тому, що Захід потрапив у полон іншої хибної системи поглядів — «політики неминучості», яка вірить у неминучість прогресу та перемоги свободи і демократії, у «кінець історії». Автор жорстко викриває соціально-політичні проблеми Європи й Америки, показуючи, як на них паразитує Росія. Сміливо можна назвати «Шлях до несвободи» однією з найважливіших книг наших днів.


Поделиться в Facebook взять код для блога
1/2  = 3
Тімоті Снайдер Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка