
Як була започаткована Премія?
10 березня 1861 року не стало найвизначнішого митця української літератури. Рівно через століття, у 1961 році в Україні відзначали сто років від дня смерті Тараса Шевченка. 20-го травня того ж року Радою міністрів Української РСР було прийнято постанову «Про встановлення щорічних Республіканських премій ім. Т.Г. Шевченка».
Премія є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Лауреатові Національної премії вручаються диплом, почесний знак та виплачується винагорода. Отримати дану нагороду можна лише раз в житті.
Представляємо три номінації, три перемоги що тісно повʼязані з літературним світом:
Література
Юрій Іздрик та його книга поезій “Колекція”.
«Колекція» – це спроба представити феномен Іздрика власне як мережевий феномен. Книга проілюстрована авторськими графічними роботами з 90-х років. «Колекція» у всіх сенсах – колекційне видання.
Театральне мистецтво
Василь Вовкун за його лібрето до балету “Тіні забутих предків” по мотивам однойменної книги Михайла Коцюбинського.
Це книжка про первісне кохання між Іванком та Марічкою, що зростало разом з ними попри кровну ворожнечу їхніх родин. Це історія про зраду і вільну любов, про біль втрати і силу почуттів, про смерть та екзистенційну самотність, а водночас — про гуцульський вітаїзм та вміння набуватися.
Кіномистецтво
Олесь Санін, Сергій Михальчук, Алла Загайкевич за їхню роботу над сучасною кінематографічною адаптацією “Захар Беркут” Івана Франка — повнометражний фільм “Довбуш”.
Інтелектуальна, почуттєва й актуальна — класика, що наснажує тих, хто сміливо дивиться в майбуття. Народжені надихати й перемагати, герої книги переконані, що «Лиш боротись — значить жить!».