Мережа знайомств для любителів книг

Рецензия
Валерій Пекар
Франс де Вааль Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів
Цю книгу одного з провідних дослідників шимпанзе буде важко читати двом категоріям людей: атеїстам та релігійним людям. Атеїстам буде нелегко погодитися з тим, як автор змальовує величезну й незамінну, на його погляд, роль релігії у суспільстві. Вірянам натомість буде важко прийняти результати наукових досліджень, що свідчать: мораль, поява якої традиційно пов'язується з релігією, насправді існує вже у великих мавп, наших родичів.

Дослідження, проведені в усьому світі з вищими приматами -- шимпанзе та бонобо (останніх ще називають карликовими шимпанзе, хоча це окремий вид із дуже відмінною поведінкою), свідчать: емпатія та турбота, співпраця та прагнення справедливості, соціальні норми та виховання малечі в їх руслі, уявлення про належні й неналежні вчинки, альтруїзм, винагорода за добру поведінку та покарання за погану -- всі ці й інші риси, які люди звикли приписувати виключно собі, характерні й для найвищих приматів.

Лише зрозумівши, які наші риси єднають нас з котами та собаками, мавпами та слонами, ми можемо виокремити те, що є власне людським у людині. Є щось у нас, чого немає ні в інших високорозвинених ссавців, ні у штучного інтелекту, -- оце і є людським. Останні наукові дослідження та розробки посувають старі уявлення про людину, тож нам потрібно їх оновити -- інакше будемо жити, не маючи уявлення про самих себе.

Поделиться в Facebook взять код для блога
переходы на пользователя 2, на книгу 3  =  общий рейтинг: 5

Комментарии к рецензии:
 0..0 
 0..0