
Платон - книги та біографія
Платон (Πλάτων, приблизно 427 до н.е. — 347 до н.е.) — давньогрецький філософ, учень Сократа і наставник Аристотеля, один із найвизначніших мислителів античності. Його праці заклали основи західної філософії, політичної теорії, етики, логіки та метафізики.
Ранні роки та освіта
Платон народився у знатній афінській родині. Його батько — Арістон, походив від легендарного царя Кодра, а мати — Периктіоне — була споріднена з видатним афінським законодавцем Солоном. В юності Платон отримав класичну грецьку освіту, вивчаючи поезію, математику, гімнастику та риторику.
Приблизно у двадцятирічному віці він став учнем Сократа. Вчення Сократа про моральну доброчесність, діалектичний метод та пошук істини справили вирішальний вплив на Платона. Після страти Сократа (399 до н.е.) Платон подорожував Середземномор’ям, відвідав Єгипет і Південну Італію, де ознайомився з вченням піфагорійців.
Філософська діяльність
Близько 387 до н.е. Платон заснував у Афінах філософську школу — Академію, яка вважається першим в історії Західного світу університетом. Тут навчався і його найвідоміший учень — Аристотель.
Основні ідеї Платона:
Вчення про ідеї (форми) — світ чуттєвих речей є лише тінню істинного світу вічних, незмінних ідей.
Теорія пізнання — знання є пригадуванням (анамнезисом) вроджених ідей душі.
Політична філософія — у творі «Держава» Платон викладає концепцію ідеальної держави, де правлять філософи.
Моральна етика — доброчесність є гармонією трьох частин душі: розуму, волі та бажань.
Найвідоміші праці Платона написані у формі діалогів:
«Держава» (Politeia)
«Закони» (Nomoi)
«Бенкет» (Symposion)
«Апологія Сократа»
Спадщина
Платон брав участь у кількох політичних місіях до Сіракуз (Сицилія), намагаючись втілити свої ідеї про філософа-правителя. Однак ці спроби завершилися невдачею.
Академія Платона проіснувала понад 900 років і стала головним центром філософської думки античного світу. Платон помер у Афінах близько 347 до н.е., залишивши величезну спадщину, яка визначила хід європейської філософії на тисячоліття.